Federation Officers

Click on name to contact


District Vice Presidents

Click on name to contact

Robert Davidson
District I

Chapters in District

Chapter 0004, San Diego
Chapter 0455, Palomar, Escondido
Chapter 0669, El Cajon Valley, El Cajon
Chapter 0706, Oceanside
Chapter 0970, Laguna Woods
Chapter 2233, Imperial Valley

Gregg Pericich
District II

Chapters in District

Chapter 0003, Los Angeles
Chapter 0010, Preston of Pasadena
Chapter 0021, Long Beach
Chapter 0059, Glendale-Burbank
Chapter 0061, San Fernando Valley, Van Nuys
Chapter 0465, South Bay, Torrance
Chapter 0482, Southeast_Downey
Chapter 1266, Central Southern Orange County
Chapter 2025, Lakewood
Chapter 2323, Dominguez Hills, Carson

Gloria Deets-Breyer
District III

Chapters in District

Chapter 0073, San Bernardino Valley
Chapter 0188, Riverside
Chapter 0478, Southwest Riverside County
Chapter 0587, Palm Springs
Chapter 1016, Victor Valley Victorville
Chapter 1497, Mt. Baldy

Ronald Griffin
District IV

Chapters in District

Chapter 0352, Greater Paradise/Oroville
Chapter 0608, Redwood Eureka
Chapter 1245, Chico
Chapter 1255, Yuba/Sutter
Chapter 1324, Redding
Chapter 1566, Clear Lake, Lakeport
Chapter 1732, Redbud, Clearlake
Chapter 2101, Siskiyou, Yreka
Chapter 2236, Feather River, Quincy
Chapter 2267, Diamond Mountain, Susanville

Pauline Jue
District V

Chapters in District

Chapter 0040, Oakland
Chapter 0050, San Jose
Chapter 0054, Santa Cruz County
Chapter 0065, San Francisco
Chapter 0544, Redwood City
Chapter 1317, San Mateo
Chapter 1494, Tri-City, Fremont
Chapter 1496, Salinas
Chapter 1539, Daly City

Jeanette (Dottie) Schmidt
District VI

Chapters in District

Chapter 0046, Sacramento
Chapter 0049, San Joaquin County, Stockton
Chapter 1335, Grass Valley
Chapter 1354, Placer, Auburn
Chapter 1596, American River
Chapter 1658, Sunrise

Robert Martin
District VII

Chapters in District

Chapter 0016, Vallejo
Chapter 0053, Santa Rosa
Chapter 0400, Marin County
Chapter 0903, Vacaville
Chapter 1529, Fairfield-Suisun
Chapter 1718, Delta, Antioch

Stephen Smith
District VIII

Chapters in District

Chapter 68, Bakersfield
Chapter 190, Ventura County
Chapter 748, Indian Wells Valley
Chapter 0877, Antelope Valley, Lancaster
Chapter 1087, Lompoc Valley
Chapter 1306, Visalia
Chapter 1330, Santa Maria
Chapter 2352, Techachapi


Standing Committees 2019 - 2021

Audit Committee

Dist II Chair  - Jerry Hardison, 21
Dist VIII Member - Roxie Patterson, 877
Dist VIII Member - Patricia Smith, 2352

Constitution & Bylaws Committee

Dist I Chair - Robert Davidson, 455
Dist II Member - Charles Mattis, 2323
Dist VIII Member - Linda Ingram, 877
Dist VIII Member - Michael Siminski, 1087

National Legislation Committee

Dist V Chair - Steve Walter, 544
Dist II Member - Dennis Niles, 21
Dist II Member - Gregg Pericish, 465
Dist V Member - Anastasios Piliotis, 397
Dist V Member - Pat D'Larzelere, 1317
Dist VII Member - Bob Boucher, 281
Dist VIII Member - Randall Scott, 877

State Legislation Committee

Dist I Chair - Michael V Bandiera, 970
Dist V Vice Chair - Anastasios Piliotis, 397
Dist II Member - Jerry Hardison, 21
Dist VI Member - Dottie Schmidt, 1335
Dist VII Member - Bob Martin, 1718
Dist VIII Member - Linda Ingram, 877

Membership Committee

Dist I Chair - James Mathews, 970
Dist V Vice Chair - Gerald Hall, 65
Dist V Member - Judy Lynne Lynn, 1317
Dist VI Member - Dan Mahoney, 1596
Dist VIII Member - Yoggi Riley, 61
Dist VIII Member - Michael Siminski, 1087

Nominating Committee

Dist III Chair - Will Patton, 1497
Dist II Member - Gloria Jackson, 2323
Dist I Member - Vaudis Pennell, 455
Dist V Member - Polly Stonich, 531
Dist VII Member - Ken Markham, 53
Dist IV Member - Ronald Griffin, 1245

Public Relations Committee

Dist VI Chair - Dan H. Mahoney, 1596
Dist VI Vice Chair - Jeri Benson, 1658
Dist III Member - Molly H. Lopez, 73
Dist V Member - Leonelle Lund, 50
Dist IV Member - Karen Ross, 352

Service Committee

Dist VIII Chair - Yvonne Williams, 1330
Dist III Vice Chair - Mary Venerable, 478
Dist II Member - Yoggi Riley, 61
Dist III Member - Jack Lopez, 73
Dist IV Member - Ronald Griffin, 1245
Dist VI Member - Phyllis Conary, 1596

SPECIAL ASSISTANTS TO THE PRESIDENT

Active Employee Liaison: Robert N. Davidson II, 455
Admin Asst to the Secretary: Carl Bailey, 190
Alzheimer's Coordinator: Connie Vickers, 4
Assistant To Treasurer: Edward Shallenberger 50
Convention Site Coordinator: Ronald Griffin , 1245
Data Base Manager: Carl Bailey, 190
Document Controller: Vacant
Executive Board Recording Assistant: Vacant
Historian: Vaudis Pennell, 455
Information Technology (IT) Specialist: George Ramirez, 190
NARFE-NET Coordinator: Carl Bailey, Chapter 190
NARFE-PAC Coordinator: Vacant
Parlimentarian: Edward Shallenberger, 50
Webmaster: D. Smith, 1596

LIVING FEDERATION PAST PRESIDENTS

Raymond J. Richetti 1995 - 1996

Forney A. Lundy 1999 - 2001

Helen A. Zajac 2004 - 2007

Andrew C. Morgen 2009 - 2011

Jeanette L.(Dottie) Schmidt 2011 - 2013

Dee Shallenberger 2015 - 2017