Federation Officers

Click on name to contact


District Vice Presidents

Click on name to contact

Robert N. Davidson
District I

Chapters in District

Chapter 0004, San Diego
Chapter 0455, Palomar, Escondido
Chapter 0669, El Cajon Valley, El Cajon
Chapter 0706, Oceanside
Chapter 0970, Laguna Woods
Chapter 1271, Rancho Bernardo
Chapter 1689, Saddleback Valley, Mission Viejo
Chapter 2233, Imperial Valley

Gregg Pericich
District II

Chapters in District

Chapter 0003, Los Angeles
Chapter 0021, Long Beach
Chapter 0465, South Bay, Torrance
Chapter 0482, Southeast, Downey
Chapter 1266, Central Southern Orange County
Chapter 2025, Lakewood
Chapter 2323, Dominguez Hills, Carson

Mary Venerable
District III

Chapters in District

Chapter 0073, San Bernardino Valley
Chapter 0188, Riverside
Chapter 0478, Southwest Riverside County
Chapter 0587, Palm Springs
Chapter 1016, Victor Valley Victorville
Chapter 1497, Mt. Baldy

Gerald Hall
District V

Chapters in District

Chapter 0040, Oakland
Chapter 0050, San Jose
Chapter 0054, Santa Cruz County
Chapter 0065, San Francisco
Chapter 0397, Tri-Valley, Livermore
Chapter 0511, San Leandro
Chapter 0544, Redwood City
Chapter 1317, San Mateo
Chapter 1494, Tri-City, Fremont
Chapter 1496, Salinas
Chapter 1539, Daly City

Jeanette (Dottie) Schmidt
District VI

Chapters in District

Chapter 0046, Sacramento
Chapter 0049, San Joaquin County, Stockton
Chapter 1335, Grass Valley
Chapter 1354, Placer, Auburn
Chapter 1596, American River
Chapter 1658, Sunrise
Chapter 2139, Golden Harvest

Robert Martin
District VII

Chapters in District

Chapter 0016, Vallejo
Chapter 0053, Santa Rosa
Chapter 0281, Napa County
Chapter 0400, Marin County
Chapter 0531, Mt Diablo
Chapter 0903, Vacaville
Chapter 1529, Fairfield-Suisun
Chapter 1718, Delta, Antioch
Chapter 1838, Ukiah
Chapter 1841, Mendocino Coast

Linda Ingram
District VIII

Chapters in District

Chapter 0010, Preston of Pasadena
Chapter 0059, Glendale-Burbank
Chapter 0061, San Fernando Valley, Van Nuys
Chapter 0190, Ventura County
Chapter 0388, East San Gabriel
Chapter 0877, Antelope Valley, Lancaster
Chapter 1810, Santa Clarita Valley

Michael Siminski
District IX

Chapters in District

Chapter 0045, Fresno
Chapter 0068, Bakersfield
Chapter 0748, Indian Wells Valley
Chapter 1028, San Luis Obispo County
Chapter 1087, Lompoc
Chapter 1306, Visalia
Chapter 1330, Santa Maria
Chapter 1982, Kings County
Chapter 2208, Mariposa
Chapter 2352, Tehachapi

Ronald Griffin
District X

Chapters in District

Chapter 0352, Greater Paradise/Oroville
Chapter 0608, Redwood Eureka
Chapter 1245, Chico
Chapter 1255, Yuba/Sutter
Chapter 1324, Redding
Chapter 1566, Clear Lake, Lakeport
Chapter 1655, Red Bluff
Chapter 1732, Redbud, Clearlake
Chapter 2101, Siskiyou, Yreka
Chapter 2236, Feather River, Quincy
Chapter 2267, Diamond Mountain, Susanville


Standing Committees 2017 - 2019

Audit Committee

Dist V Chair - Forney Lundy, 1496
Dist V Vice Chair - Carol Ostergren, 1496
Dist VIII Member - Roxie Patterson, 877

Constitution & Bylaws Committee

Dist I Chair - Robert Davidson, 455
Dist II Member - Charles Mattis, 2323
Dist IX Member - Michael Siminski, 1087

National Legislation Committee

Dist I Chair - Vacant
Dist II Member - Jerry Hardison, 21
Dist V Member - Anastasios Piliotis, 397
Dist V Member - Pat D'Larzelere, 1317
Dist VI Member - Dottie Schmidt, 1335
Dist VII Member - Bob Boucher, 281
Dist VII Member - Gaylin Zeigler, 1718
Dist VIII Member - Randall Scott, 877

State Legislation Committee

Dist II Chair - Michael V Bandiera, 21
Dist V Vice Chair - Anastasios Piliotis, 397
Dist VI - Dottie Schmidt, 1335
Dist VII - Bob Martin, 1718
Dist VIII - Linda Ingram, 877

Membership Committee

Dist IX Chair -
Dist V Vice Chair - Gerald Hall, 65
Dist I Member - Robert Davidson II, 455
Dist III Member - Andrew Morgen, 587
Dist VI Member - Mary Jo Smith, 1596
Dist VII Member - Lea D. Zajac, 16
Dist VIII Member - Linda Ingram, 877

Nominating Committee

Dist III Chair - Will Patton, 1497
Dist VII Vice Chair - Lee Zajac, 16
Dist II Member - Gloria Jackson, 2323
Dist III Member - Vaudis Pennell, 455
Dist IV - Polly Stonich, 397
Dist VII Member - Ken Markham, 53
Dist X Member - Ronald Griffin, 1245

Public Relations Committee

Dist VI Chair - Dan H. Mahoney, 1596
Dist VI Vice Chair - Jeri Benson, 1658
Dist III Member - Molly H. Lopez, 73
Dist V - Leonelle Lund, 50
Dist IX Member - Judy Mayora, 1306
Dist X Member - Karen Ross, 352

Service Committee

Dist III Chair - Mary Venerable, 478
Dist IV Vice Chair - Duane Peterson, 531
Dist II Member - Jeannie Sprenger, 21
Dist III Member - Jack Lopez, 73
Dist V Member - Joy Bryant, 1494
Dist VI Member - Phyllis Conary
Dist VIII Member - Yoggi Riley, 61
Dist IX Member - Lynn Kritsch, 68
Dist X Member - Millie Rogers, 1245

SPECIAL ASSISTANTS TO THE PRESIDENT

Active Employee Liaison: Robert N. Davidson II, 455
Admin Asst to the Secretary: Carl Bailey, 190
Alzheimer's Coordinator: Connie Vickers, 4
Assistant To Treasurer: Edward Shallenberger 50
Convention Site Coordinator: Lea D, Zajac, 16
Data Base Manager: Carl Bailey, 190
Document Controller: Cliff McCraw, 1689
Executive Board Recording Assistant: Ann McCraw, 1689
Historian: Vaudis Pennell, 455
Information Technology (IT) Specialist: George Ramirez, 190
NARFE-NET Coordinator: Carl Bailey, Chapter 190
NARFE-PAC Coordinator: Juanita Pardun, 1596
Parlimentarian: Edward Shallenberger, 50
Webmaster: D. Smith, 1596

LIVING FEDERATION PAST PRESIDENTS

Raymond J. Richetti 1995 - 1996

Donald R. Ross 1997 - 1998

Forney A. Lundy 1999 - 2001

Lea D. Zajac 2001 - 2003

Helen A. Zajac 2004 - 2007

Andrew C. Morgen 2009 - 2011

Jeanette L.(Dottie) Schmidt 2011 - 2013

Dee Shallenberger 2015 - 2016